Games and Sports

Activities

 

List ofthe Activities for the year 2017-2018

1.      Medical checkup of the students.

2.      Conducting inter housesports events.

3.      Conducting clutermeet in Kho-Kho,volleyball,Kabaddi(Boys).

4.      Conducting Regionalmeet in Kho-Kho volley ball, Kabadi(BoyS)

5.      Conducting coaching camp for national meet.

6.      Annual sports meet inVidyalaya.

7.      Mini sports meet.

 

Facilities

Playground: The Vast space for fun  & Frolic  

Ample opportunities areoffered to the students to excel in games and sports. The school has anextensive playground to pursue their interest in this field. They play variousgames such as Football, Volleyball, Kabaddi, Kho-Kho, and Cricket etc.

 

Special Coaches are providedto teach every minute detail of these games. Besides outdoor games there arefacilities for indoor games such as Table tennis. Pollution free environmentand regular practice help the students in attaining a good physique. Severalstudents have shown their excellence at Regional and National levels. 

 

 

 

 

A Children Park exclusively for the Primary Section is the main attraction.

1.       The Events Hosted By The Vidyalaya 2015-16

 

Sl.No.

Level

Event

1

Sub-Regional

Kho-Kho (Girls)/ Athletics

2

Regional

Kho-Kho (Girls)/Athletics

 

2.       Participation by the Vidyalaya in 2015-16

 

·         Football (Boys)

·         Kho-Kho (Boys)

·         Badminton (Boys & Girls)

·         Chess (Boys}

·         Kabaddi (Girls)

·         Cricket (Under-16 Boys & Under-19 Boys)

·         Taekwando (Boys)

·         Volleyball (Boys)

 

 

 

3.       =================================================================================================================================================

 

 

 


 

Archives

Achievements 

 The Cricket (U-19) Team of the Vidyalaya Won Gold and Cricket Team(U-16) won Silver representing Gwalior Cluster in KVS Regional Sports. 28 Students of the Vidyalaya are selected for KVS National Sports.

Cricket (U-19)

Anil Yadav, Vijay Meena, Avinash, Vikash, Rahul Kola 

S/By- Siddharth Bhadaurria,Shubham

Cricket (U-16)

Aman Khan, Dhananjay Kashyap, Arun Singh Yadav

S/By- Raghav Yadav, Nihal kumar

Chess(Girls)

Monika Singh, Shivani

Kho-Kho(Boys)

Ravi Singh, Arun Kumar, Prakash 

Kho-Kho(Girls)

Ila Singh, Khushboo Yadav

S/By-Sunindhi

Kabaddi(Boys)-U-19

Sudesh Singh, Rahul Singh

S/By- Veeru Singh

Kabaddi(Girls) U-19

Rinki Yadav

S/By-Ritu Kumari, Akanksha

Athletics U-19

Shivam Pachauri, Yogesh Kumar

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


(1)                Prakash Joshi of class X-B selected forNational meet for Kabaddi at O.F. ItarsiBhopal Region.

(2)                Got Gold Medal in Bi-Regional Kabaddi(Boys)

 

Participationin Regional Sports 2008-09

 

S.No.

Name of Student

class

Event

1

Prakash

X B

Kabaddi

2

Vikash

X B

Kabaddi

3

Gajendra

XI

Kabaddi

4

Sommya

XI

Kabaddi

5

Ku.anjali

X B

Kabaddi

6

Trishna

X B

Kabaddi

7

Priyanka

X B

Kabaddi

8

Asha

IX B

Kabaddi

9

Govind kumar

X A

Athletic

10

Lincon

XII

Athletic

11

Salman

IX

Athletic

12

Parikshit

X A

Athletic

13

Vinit kumar

XII

Badminton

14

Pawan kumar

XI

Badminton

 

 

Participationin Mini sports held on at K.V. No. 5 Gwalior 2008-09

 

S. No.

Class

Name of Student

Event

1

VI B

Amit singh

100m,50x4shuttle running

2

VI B

Uma singh baghel

100m

3

VI B

Tarun Singh

Long Jump,Shot Put

4

VI A

Vikas

LongJump

5

VI B

AshishKumarAghinotri

ShotPut

6

VI B

VirVikramSinghBhadouria

50x4Shuttle run

7

VI B

AnilYadav

50x4ShuttleRace

8

VI B

Preeti

100m

9

VI B

Jyoti

100m

10

VI A

UmaPradhan

LongJump

11

VI B

Ritu

LongJump

12

VI A

SandhyaYadav

ShotPut

13

VI A

SmritiKumari

ShotPut

14

VI B

Arti

50x4ShuttleRun

15

VI A

ShipraJha

50x4ShuttleRun

16

VI A

SwetaYadav

 

50x4shuttle Run

17

V B

Mohan gurjar

80m Dash

18

V B

Rahul Shukya

50m Dash

19

V B

Aman Khan

Long jump

20

V B

Arun Yadav

Long jump

21

V B

Neeraj

Cricket ball throw

22

V A

Bhupender

Cricket ball throw

23

V B

Swati Saini

80m Dash

24

V B

Kajal Singh

80m Dash

25

V B

Sunidhi

Long Jump

26

V B

Ashrita Patel

Long Jump

27

V A

Anjali

Cricket ball throw

28

V A

Prashansha

Cricket ball throw

29

IV B

Shivam

50m Dash

30

IV A

Sonelal

50m Dash

31

IV B

Nitin

Standing Broad Jump

32

IV A

Akash

Standing Broad Jump

33

IV A

Vishunaja

Cricket ball throw

34

IV B

Ganesh

Cricket ball throw

35

IV A

Ridhi pandey

50m Dash

36

IV B

Bhavana

50m Dash

37

IV A

Deepika

Standing Broad Jump

38

IV B

Shalini

Cricket ball throw

 

Participationin Nationl Sports 2009-10

 

S.No.

Name of Student

class

Event

1

Sudesh Singh Sikarwar

X A

Kabaddi

2

Rahul Singh Bhadoriya

X A

Kabaddi

3

Vivek Kumar

IX A

Kabaddi

4

Vikas Rathore

IX A

Cricket

5

Anjani

XI B

Volley Ball